-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

CORONAVİRÜS TÜRKİYE’DE

Dünyayı saran coronavirüs Türkiye’yi es geçmedi. Dünyanın korkulu rüyası haline gelen coronavirüs geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de görüldü.

08:47:24 | 2020-03-17
-- Adversting 5 --

Dünyayı saran coronavirüs Türkiye’yi es geçmedi. Dünyanın korkulu rüyası haline gelen coronavirüs geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre bir kişide görüldüğü belirtilen virüsün bir hasta da daha tespit edildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada, "İkinci vaka kontrol altında, rehavet ve panik yok" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz" dedi. Bakan Koca son yaptığı açıklamada vaka sayısının 18’e yükseldiğini söyledi. Bugün yapılan açıklamayla pozitif test sonucunun 47’ye yükseldiği öğrenildi

Virüsün Türkiye’de görülmesisin ardından Gürün Devlet Hastanesi Başhekimi Aysun Şahin gereken tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. Şahin “Sağlık Bakanlığının alınması gereken önlemler ile ilgili yayımladığı bilgilendirmeler dâhilinde tedbirimizi aldık. Hastane çalışanlarımıza dezenfektasyon ve temizlik konusunda bilgilendirmeler yapıldı ve eğitimler verildi.  Gerekli malzeme (dezenfektan, gözlük, önlük vb.) temini de yapıldı. Olası vaka durumunda alınması gereken önlemler ve hastanın diğer hastalılarda, bulaşma yoluna göre alınması gereken önlemler hasta muayene ve tedavi alanlarında uygulanmaktadır” dedi.  Şahin coronavirüs belirtisi ya da şüphesiyle hastaneye henüz herhangi bir başvuru olmadığını ifade etti. Şahin sözlerine son verirken “ İnsanlarımızın genel hijyen kurallarına uymasını, ellerini sık sık sabunla yıkmasını ve yakın temas konusunda tedbirli davranmasını önermekteyiz. İl dışından gelen misafirlerimizin bakanlığın belirttiği 14 gün izolasyon kuralına uyması önemli korunma önlemlerindendir. Bunlara dikkat edersek daha sağlıklı bir şekilde atlatırız bu dönemi” diye ekledi. Kişilerin alması gereken önlemler şu şekilde sıralanıyor; ellerinizi su ve sabunla en az yirmi saniye ovarak yıkayın, soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun, bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın, kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun, ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın, yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin, kapı kolları armatürler lavabolar gibi sık kullandığımız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin, tokalaşma sarılma gibi yakın temaslardan kaçının, soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin maske takmadan dışarı çıkmayın, hiçbir kişisel eşyanızı ortak kullanmayın, bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin. 
ETİKET :  

Tümü