-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

GÖKPINAR GÖLÜ DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Gürün’ün nazar boncuğu, doğa harikası Gökpınar gölü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kararı ile 3 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Doğal Sit Alanı ilan edildi.

14:00:34 | 2020-07-14
-- Adversting 5 --

Gürün’ün nazar boncuğu, doğa harikası Gökpınar gölü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kararı ile 3 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Doğal Sit Alanı ilan edildi. Eğitimden, çevre ve şehirciliğe kadar birçok alanda önemli hizmetlerin gerçekleştiği güzel ilçemiz Gürün, bölgemizin yükselen değeri olarak dikkatlerini üzerine çekmeye devam ediyor. Gürün turizmine büyük katkı sağlayan ve ünü dalga dalga tüm ülkemize yayılan Gökpınar'a gelen ziyaretçi sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte; Gökpınar ve çevresinin doğal güzelliğini yitirme tehlikesi de doğmuş, bu durum da doğasever Gürünlü hemşerilerimizi endişelendirmeye başlamıştı. Hemşerilerinin bu haklı endişelerine karşı kayıtsız kalamayan Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz ve İstanbul Milletvekili Osman Boyraz'ın uğraşları neticesinde Gökpınar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızca "Doğal sit alanı" olarak ilan edildi. Böylelikle sadece Gürün ve Sivas'ın değil, ülkemizin ortak mirası konumuna gelerek, ilçemize de büyük değer kattı. Doğasever her bir hemşerimizi mutlu eden bu haberle birlikte; cennetten bir köşe olarak huzur ve sükûnet bulduğumuz Gökpınar'ın; gelecek nesillerimize devletimizin koruması altında en güvenli şekilde aktarılması da sağlanmış olacak.

Edinilen bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ( Tabiat Varlıklarını koruma Genel Müdürlüğü) göl ve yakınlarında kirlilik yaşandığı ve konuyla ilgili önlemler alınması gerektiği bildirilmesi üzerine;  15 Haziranda genel Müdürlük Teknik Personelleri ve Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bir personel ile arazi incelemesi yapıldı. Yapılan incelemelerin ardından gölün ve çevresinin doğallığını bozan ve bozabilecek olan unsurlar belirlendi. Alnın doğal yapısına etki edecek herhangi bir müdahale de bulunulması konusunda önlem alındı. Bunun beraberinde doğa mirası gölün gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2020 yılında yapılması planlanan “ Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında değerlendirilecek. Hemşerimiz, İstanbul Ak parti Milletvekili, memleket sevdalısı Osman Boyraz’ın çaba ve gayreti önderliğinde Gökpınar gölü doğal sit alanı ilan edildi. Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Osman Boyraz’ın daveti üzerine Gökpınarı ziyaret edip yapılacaklar konusunda incelemelerde bulunacak.

    

 
ETİKET :  

Tümü