-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

Gürün Devlet Hastanesinde Sağlık Bakanlığı Onaylı Hacamat Yapılıyor

Gürün Devlet Hastanesinde Sağlık Bakanlığı onaylı poliklinikte hijyenik şartlarda hacamat ağrısız ve sızısız bir şekilde yapılıyor.

15:19:30 | 2019-07-09
-- Adversting 5 --

Gürün Devlet Hastanesinde Sağlık Bakanlığı onaylı poliklinikte hijyenik şartlarda hacamat ağrısız ve sızısız bir şekilde yapılıyor.

Hacamat kavurucu sıcaklarda derin uyku uyumayı sağlıyor. Gürün Devlet Hastanesi Hacamat Polikliniği sorumlusu Aile Hekimi Uzmanı Dr. Merve Nur SİVLİM, Sağlık Bakanlığı onaylı poliklinikte hijyenik şartlarda hacamatın ağrısız ve sızısız şekilde yapıldığını ifade etti.

Gürün Devlet Hastanesi Hacamat  Polikliniği sorumlusu  Aile Hekimi Uzmanı Dr. Merve Nur SİVLİM hacamat ile ilgili şunları ifade etti. Herhangi bir hastalıktan dolayı veya sağlıklı kalmak maksadıyla belli bölgelerden cilt üzerinde oluşturulan çizikler üzerine vakum oluşturularak bir kupa kapatılması ile kan alma işlemine ‘’hacamat’’denilmektedir.

Hacamat; yan etkisi ve komplikasyonları nadiren olabilen, kolay uygulanabilen, tekniği çok yararlı ve yasal olarak sadece ilhili eğitimi almış sağlık çalışanları tarafından uygulanabilen, doğru uygulandığı takdirde çok faydalı bir yöntemdir.

Kupa terapisi, yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kuru olanı, ağrıyan bölgeye bardak/şişe çekme işlemine deniyor. O daha çok vücutta masaj etkisi yapıyor. Peygamber Efendimiz’in Hadis-i Şerifinde ‘’tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.’’ Diye önemini vurguladığı vücuttan kan akıtılarak yapılan işlem yaş kupa yani hacamat uygulanmasıdır.

Tıbbi hacamat kanda pıhtı ve iltihap oluşmasına neden olan toksinleri kandan atarak kanın temizlenmesini sağlar. Kandaki toksinlerin artmasına neden olan besinlerdeki hormon ve katkı maddeleri ile ilaç kalıntılarının neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak için kanın temizlenmesi önemlidir. Kan vermek faydalı kısımlarının da vücuttan atılmasına neden olduğundan kan kaybı yaşanır. Fakat kandaki kimyasal maddeler ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan hacamat sayesinde daha sağlıklı ve dinç bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Hacamat uygulanması immün sistemi güçlendirme, fibromiyalji sendromu, romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk, kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları, diz ağrısı (osteoartrit vb.), migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları, organik olmayan uyku bozuklukları, sindirim hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar için tedaviyi destekleyici yöntem olarak kullanılmakla birlikte, hastalığı tamamen ortada kaldıracağı veya tek başına tedavi edeceğini söylemek mümkün değildir.

Trombofilebit (damarda pıhtı), aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse (kontrol altında olmayan) kalp hastalığı, anemi (kansızlık), hemofili (kan hastalıkları), kanama/pıhtılaşma bozukluğu öyküsü anti agregan (kan sulandırıcı) ilaç kullanımı durumunda ve varisin doğrudan üzere kupa uygulanmaz.

Hacamat uygulanması yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Hastaların hacamattan önce ve sonra dikkat etmesi gereken bir takım huşular vardır. Polikliniğimizde hacamat öncesinde hastalara ayrıntılı muayene ve tetkik yaptıktan sonra bu hususları anlatıp hacamat uygulamasına bunları uygulayarak gelmesini istiyoruz.

Hastanemiz hacamat ünitesinde hacamat uygulamamızı başlatmıştır. Tüm halkımıza şifa kaynağı ve Peygamber Efendimizin sünneti olan bu uygulamayı yaptırmayı öneriyorum dedi.
ETİKET :  

Tümü