-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

Komşumuz Malatya ve Elazığ’da 6,8 Büyüklüğünde Deprem

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar toplam 39 kişi hayatını kaybetti.

08:22:06 | 2020-01-28
-- Adversting 5 --

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar toplam 39 kişi hayatını kaybetti, bin 607 kişi yaralı olarak hastanelere başvurdu.

Depremin olduğu ilk andan itibaren 45 kişinin göçük altından sağ çıkarıldığı bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) saat 20.55’te Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini açıklamasının ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

2 KİŞİ ENKAZ ALTINDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Mustafa Paşa Mahallesi’nde kurtarma çalışmalarının bittiğini Sürsürü Mahallesi’nde 2 kişinin enkaz altında olduğunu açıkladı.

 

Fedakarca ve titiz çalışmalarla yaralıları hayata bağladılar

Elazığ’da depremin ardından vatandaşların enkazlardan canlı çıkarılmasında fedakarca uğraşan arama kurtarma ve sağlık ekipleri, aralıksız yürüttükleri çalışmaları anlattı.

 

Elazığ‘ın Sivrice ilçesinde cuma akşamı saat 20.55’te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından arama ve kurtarma çalışmalarında 61’inci saat geride kaldı.

Devletin tüm imkanlarını seferber ettiği deprem sonrası aralıksız yürütülen çalışmalarda en büyük görev, arama kurtarma ve sağlık ekiplerine düşüyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Tabur Komutanlığı ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) başta olmak üzere çalışmalara katılan ekipler, enkazlarda yürüttükleri titiz çalışmalar sonucu, şu ana kadar 45 kişiyi canlı çıkarmayı başardı.

“Devletimizin bütün imkanları seferber olmuş, bu çarkın bir parçasıyız”

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesindeki JAK Tabur Komutanı Binbaşı Burak Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elazığ’da deprem olduğu bilgisini alır almaz hazırlandıklarını ve kente geldiklerini söyledi.

Ekiplerini enkazlarda görevlendirdiklerini belirten Özer, arama kurtarma çalışmalarını kendilerine has yöntemlerle yürüttüklerini anlattı.

İlk günde yaklaşık 10 kişiyi canlı çıkarttıklarını ifade eden Özer, “Çok zordu ama biz çok mutluyuz, gururluyuz. Devletimiz burada, bütün imkanlar seferber olmuş, bu çarkın bir parçasıyız. Allah milletimize bir daha böyle sıkıntılar yaşatmasın.” dedi.

Profesyonelce hareket ettikleri kadar duygularının ön plana çıktığı anlar da yaşadıklarını aktaran Özer, “Bazı anlar oluyor ki insan kendisini tutamıyor tıpkı dünkü Yüsra bebek ve annesinin enkazdan çıkartılması gibi. 24 saat geçmesine rağmen canlı çıkartılması çok güzel bir olay. Biz de babayız ve kazazedelerin ailelerinin kenarda öylece sizi izlediklerini, umutlarının siz olduğunu hissedince emin olun hiçbir yorgunluk hissetmiyorsunuz.” diye konuştu.

“Enkaz altındaki anne ve çocuğunun çaresizliği içimizi burktu”

Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki enkazdan 2,5 yaşındaki Yüsra bebek ve annesi Ayşe Yıldız’ın kurtarılmasında büyük çaba sarfeden Jandarma Arama Kurtarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Mataracı ise arama kurtarma çalışmaları sırasında kendilerinden önceki ekibin açtığı gedikten bir ses duyduklarını söyledi.

Gediğin yaklaşık 4-5 metre ötesinde bir kuyu daha açmaya karar verdiklerini, bunun için 12 saat aralıksız çalıştıklarını belirten Mataracı, şunları kaydetti:

“Bu 12 saat çalışma sonucu hem Yüsra bebeği hem de annesini kurtardık. 4-5 metre derinliğe indik. Sonrasında 2-3 metrelik bir yatay ilerleme hareket ettik. En son Yüsra bebek, annesi ve hayatını kaybeden 2 vatandaşa ulaştık. Önce biz sözlü olarak temas kurduk. Anneyle aramızda bir kiriş vardı. Tüm riskleri göz önüne alarak başka bir yerden daha girmeye çalıştık. İkinci kez indiğimizde annenin benimle diyaloğu vardı. Sonrasında Yüsra bebeğin de olduğunu öğrendik. Tabii ki her ne kadar bu meslekte profesyonelce çalışıyor olsak da biz de insanız, bizim de duygularımız var. Orada bir anne ve çocuğunun çaresizliği içimizi burktu. Oradaki duygusallığı da buna bağlıyorum.”

Yüzbaşı Mataracı, Yüsra bebek ile annesini yaralı kurtardıklarını, babası ve ağabeyinin ise maalesef cansız bedenlerini çıkardıklarını ifade etti.

Enkaz altında sürünerek anneyi rahatlatmaya çalıştı

2,5 yaşındaki Yüsra bebek ve annesi Ayşe Yıldız’ın kurtarılması operasyonunda etkin görev alan Jandarma Astsubay Çavuş Zehra Yıldız da açtıkları delikten sürünerek girdiğini, Ayşen Yıldız’ı konuşarak rahatlatmaya çalıştığını söyledi.

Sürekli uyanık kalması için tembihlediğini ve motive etmeye çalıştığını anlatan Yıldız, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinden bir personelin anne Ayşe Yıldız’a serum bağladığını belirtti.

Anne ile Yüsra bebeği sağ kurtarmalarına rağmen eşi ve oğlunun cenazesini çıkardıklarını anlatan Yıldız, “Babayı eşine ve çocuğuna kapanmış bir şekilde bulduk. O durumu görünce duygulanmamak elde değil çünkü bir babanın çocuklarını ve eşini korumak için nasıl mücadele verdiğini gördüm. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bundan sonra da görevimize başarılı bir şekilde devam etmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar AFAD koordinesinde ilerliyor

AFAD Ankara Birlik Müdürü Kartal Muhçı ise depremin yaşandığı ilk andan itibaren ekiplerin alarma geçtiğini ve deprem sonrası çalışmaların AFAD tarafından koordine edildiğini hatırlattı.

Deprem bölgesine ulaşan AFAD ekiplerinin görev yaptıkları enkazda canla başla çalıştıklarını ifade eden Muhçı, devletin tüm gücü ve imkanlarıyla vatandaşların mağduriyetini gidermek için seferber olduğunu kaydetti.

Muhçı, AFAD personelinin, enkaz bölgesinde ihbarlar ve görgü tanıklarının verdiği bilgiler doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdiğini ardından da arama köpekleri ve sismik akustik dinleme cihazlarıyla çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Dinleme cihazlarının kullanımına ilişkin bilgi veren Muhçı, Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki enkazda yaptıkları dinleme sonucu bir kişinin yerini tespit ettiklerini, onunla konuşmaya başladıklarını ve bu kişiyi canlı olarak kurtardıklarını anlattı.

“Bir insanın hayatta kalmasını sağlamak, çok güzel bir duygu”

Muhçı, enkazdan bir kişinin canlı kurtarılmasında hissettiklerini şöyle aktardı:

“Bir insanı hayata bağlamak, onun hayatta kalmasına vesile olmak, gerçekten çok güzel bir duygu. Bunu defalarca yaşıyoruz. Halkımızın yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz saatlerce enkazda çalışıyor. Eğer enkaz altında bir emare, iz aldıysak alanı bırakmak istemiyorlar. O alanda çalışmak için ellerinden gelenin daha çok fazlasını yapıyorlar. O duyguyu şu anda gerçekten ifade edemem. Bir insanı tekrar hayata döndürmeye vesile olmak, inanın, bence dünyanın en güzel duygusudur.”

Yaralıya enkazda ilk müdahaleyi yapıyorlar

Diyarbakır Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hüseyin Hakan Karakaş da depremin ardından bölgeye lojistik malzemeleriyle birlikte geldiklerini söyledi.

Sahada yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi veren Karakaş, “AFAD veya bir başka ekibimiz, bir yaralıya ulaştığı zaman bize bilgi veriyorlar, bir güvenlik koridoru sağlanıyor. Biz de onlarla birlikte içeri girip yaralıya gerekli müdahaleyi yapıyoruz. Vakanın uygun bir şekilde dışarı çıkarılmasını sağlayıp daha sonra ambulans ekiplerine teslim ediyoruz.” diye konuştu.

Kendilerinin medikal kurtarma ekibi olduklarını belirten Karakaş, 81 ilden gelen ekiplerin insanlara her türlü yardımı sağlamak için çalıştıklarını anlattı.

Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 41 bin lira verilecek

İçişleri Bakanı Soylu, “Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek.” dedi.

 

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Elazığ Valiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, merkez üssü Elazığ‘ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Bugün itibarıyla hem Malatya’da hem de Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Elazığ’da şu ana kadar 45 barınma alanının belirlendiğini, buralarda yemek ve iaşe ihtiyacının karşılandığını belirtti.

Bakan Soylu, Elazığ merkez Aşağı Holpenk’te 1000 konteynerlik geçici konaklama merkezinin yapımına başlandığını bildirdi.

41 bin lira acil yardım ödeneği

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz.”

Soylu, köylerde yıkılan evler için de 16 bin lira destek vereceklerini bildirdi.

 

Sağlık Bakanı Koca: Tedavileri devam eden 86 yaralımız var

Depremde Elazığ’da 35, Malatya’da 4 olmak üzere 39 vatandaşın hayatını kaybettiğini aktaran Koca da hastanelere müracaat eden bin 607 kişiden 86’sının tedavilerinin devam ettiğini söyledi.

Bu yaralılardan 18’inin yoğun bakım servisinde olduğunu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını belirten Koca, şöyle konuştu:

“Özellikle çadırlarda ve yerleşim yerlerinde acil ikinci basamak sağlık hizmeti vermek üzere yaygın sahra üniteleri açmaya başladık. Bütün ilçelerde mobil sağlık ekipleri hizmet vermeye devam ediyor. İl merkezinde acil ikinci basamak sahra üniteleri var. Bunları daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Taburcu ettiğimiz hastalara evde bakım hizmetine başladık. Çadır ve toplu alanlarda kronik hastaların tespitini ve ilaca erişimini sağladık. Ayrıca psikososyal destek planlandı. Bunun dışında, Azize Çelik’in genel durumu iyi, bilinci açık. Tedbir amaçlı tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Eşi ve iki çocuğuna gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra serviste takipleri devam ediyor. Genel durumlarının iyi olduğunu söyleyebiliriz. 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve annesi Ayşe Yıldız’ın tedavileri de devam ediyor. Yüsra’nın bacaklarında hafif ezikler vardı, ödem nedeniyle bir müdahale yapılmıştı. Tedbiren yoğun bakımda tedavisi devam ediyor, annesinin bugün diyalize alınması planlanıyor.”

UMKE, 112 Acil ve destek ekipleri dahil sahada 2 bin 620 kişinin hizmet verdiğini vurgulayan Koca, “Bütün hastanelerimizde sağlık hizmeti verme anlamında yeterli olduğumuzu, herhangi bir sağlık kuruluşumuzun depremden hasar görmediğini ve özellikle yaralılarımızın başta şehir hastanesi olmak üzere üniversite hastanemizde tedavi edildiğini söylemek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Gül: Soruşturmalar büyük bir titizlikle devam etmektedir

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, deprem esnasından itibaren TCK anlamında suç teşkil eden hususlarla ilgili soruşturmaların büyük bir titizlikle devam ettiğini bildirdi.

Adalet Bakanı Gül, “(Elazığ’daki deprem) Tüm cezaevindeki mahkum ve tutukluların sağlık durumları iyidir etkilenen olmamıştır.” diye konuştu.
ETİKET :  

Tümü