-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

PANİK DEĞİL ÖNLEM KURTARIR

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk coronavirüs ile ilgili bilgiler verip bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme önerilerinde bulundu.

08:39:48 | 2020-03-24
-- Adversting 5 --

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk coronavirüs ile ilgili bilgiler verip bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme önerilerinde bulundu. Öztürk “Tüm dünyayı saran bir korku ve telaş dolu coronavirüs hastalığının adı COVID-19 olarak bilinmektedir.
Corona (korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur.  Nadir durumlarda hayvanlardan insanlara geçerek solunum yoluyla hızla yayılan bir virüstür. .Virüs akciğerde tutulduğu protein ACE/2 proteinidir. Bu protein akciğerin su toplamasını ve iltihap yapmasını önlüyor. ACE/2 ye yapışan corona virüsü proteinin işlevini bozuyor. Bu seferde damardaki su akciğere geçip hasta kişi durumu zatürreden daha ağır semptomlara neden oluyor. Diğer ölüm sebepleri arasında kalbi tutarak kalp krizi ve ani ölümlere neden olmaktadır.
   Hastalığın belirtilerinde grip gibi olsa de özelikle nefes almayı zorlaştıran bu hastalık öldürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun ve el sıkışma gibi hava yoluyla çok çabuk yayılan bir virüstür.  Kuluçka süresi 2-14 gün arasındadır.
Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Teşhis konulan kişilerin karantina altına alınarak başka kişilere bulaştırmaması için önlemler alınır. .
Henüz tam anlamıyla corona/covid-19 virüsüne karşı koruma sağlayacak bir aşı bulunmamaktadır. Aşı için deneme devam etmektedir.

 Bu süreçte koruma yolları olarak
Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınılmalı.
El hijyenine çok dikkat edilmeli, sık aralıklarla ellerimizi sabunla iyice yıkamalıyız.
Mecbur kalmadıkça evden çıkmamalı, eğer çıkma gibi bir durum olduğunda maske takılmalı, eldiven kullanılmalı ve yanımızda kolonya taşımalıyız. .
Eve geldiğimiz zaman hemen duş almalı ve tüm kıyafetlerimizi hemen yıkamalıyız. .
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanılmalıdır.

Bağışıklık Sistemi Sağlığı için 14 Beslenme Önerisi

1. Bol su için. Bir kişinin günlük su ihtiyacı kg başına 30-35 ml kadardır. 70 kg olan biri 2-2,5 litre su içmelidir.

 2. Bitki çayları için. Ihlamur, kuşburnu, hibiskus (tiroidin çalışmasını baskılayabilir), nane-limon, zencefil çayı önceliğiniz olsun.

3. Günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketin. Roka, maydanoz, ıspanak, yeşil, kırmızıbiber; portakal, limon, kivi, nar, muz önceliğiniz olsun. Porsiyon miktarları için Diyetisyeninize danışın.

4. Günde 1-2 porsiyon yoğurt, kefir tüketin.

5. Probiyotik içeren besinler ve gıda takviyeleri kullanın. Doktorunuza ve diyetisyeninize danışın.

6. Karabiber, zencefil, zerdeçal gibi baharatları beslenmenize ekleyin. Salatalarda, yoğurtlarda, çorbalarda, yemeklerde kullanabilirsiniz.

7. Soğan, sarımsağı beslenmenize ekleyin. Çiğ olarak ve pişmiş olarak tüketin.

8. Kabak çekirdeği, tahin, ceviz, badem, fındık, zeytin, zeytinyağını beslenmenize ekleyin. Kahvaltılarda, ara öğünlerde, yemeklerde, salatalarda tüketin.

9. Omega – 3 yağ asitleri içeren; somon gibi yağlı balıkları, keten tohumunu, avokadoyu beslenmenize ekleyin. Balığı ana öğünlerde, keten tohumunu yoğurt ile avokadoyu salatalar ile tüketebilirsiniz.

10.Nohut, mercimek, fasulye gibi B vitamini kaynağı kuru baklagilleri tüketin. Kaliteli protein kaynağı yumurtayı da tüketin.

 11.Vitamin – mineral eksikliğiniz varsa bunları tamamlayın. Güçlü bağışıklık için; D vitamini, çinko, C vitamini, omega-3, alfa lipoik asit, beta glukan, kara mürver ve propolis takviyelerini doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

12.Hareket edin. Güvenli ortamlarda yürüyüş yapın. Evde egzersizler yapın.

13.Uykunuzu düzenleyin. Günde 6-8 saat kaliteli uyku gereklidir, yeterlidir.

14.Beyaz un, beyaz şeker, asitli, şekerli içecekler, içeriği bilinmeyen gıdalar, kızartmalar, işlenmiş et ürünleri gibi besinlerden; sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Gerekirse destek alın” dedi.
ETİKET :  

Tümü