-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

TALEPTE BULUNDULAR

Meclis toplantıların dünkü oturumunda söz alan MHP Grup Başkan Vekili Bekir Tanyıldız, Sivas, Kayseri ve Nevşehir´in yenilenebilir enerji noktasında pilot il olarak belirlendiğini söyledi.

16:37:55 | 2019-05-13
-- Adversting 5 --

Meclis toplantıların dünkü oturumunda söz alan MHP Grup Başkan Vekili Bekir Tanyıldız, Sivas, Kayseri ve Nevşehir´in yenilenebilir enerji noktasında pilot il olarak belirlendiğini söyledi. Gelişmenin ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi´nde yenilenebilir enerji alanında eğitim veren meslek yüksekokulu açıldığını ifade eden Tanyıldız, bu kapsamda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´ne de “Alternatif Enerji Kaynakları Programı”nın açılmasını talep etti. İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarının dün gerçekleştirilen oturumunda söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Bekir Tanyıldız; Sivas´ın,  Kayseri ve Nevşehir illeriyle birlikte yenilenebilir enerji noktasında pilot il olarak belirlendiğini söyledi. Bu kapsamda Kayseri Erciyes Üniversitesi´nde yenilenebilir enerji alanında eğitim veren meslek yüksekokulu açıldığını ifade eden Başkan Vekili Tanyıldız, Sivas´a da acilen “Alternatif Enerji Kaynakları Programı”nın açılmasını talep etti.

SİVAS´A DA AÇILSIN Bu konuda Meclis kürsüsünden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´a seslenen Başkan Vekili Tanyıldız, “Sivas, Nevşehir ve Kayseri yenilenebilir enerjide pilot bölge olarak seçildi. Araştırma yaptım, Cumhuriyet Üniversitesi´nde yenilenebilir enerji ile ilgili bir tane bölüm yoktur.  Özellikle kendi ilçem olan Gürün gün ışığını en çok alan ilçelerden bir tanesi. Bu konu ile ilgili Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´a seslenmek istiyorum: Kayseri´de açılan yenilenebilir enerjiyle ilgili yüksek okul Sivas´ta da açılsın” dedi.

“LİSE MEZUNLARI İŞE ALINMIYOR” Gürün ve Kangal sınırları içerisinde yenilenebilir enerji üzerine faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisiyle bu konu hakkında görüştüğünün altını çizen Başkan Vekili Tanyıldız, “Yenilenebilir enerji noktasında çalışacak insanlara ihtiyaçları olduğunu söyledi fakat firmanın bir prensibi var yüksekokul öğrencisi olmayan kişileri işe alamıyorlar. Gürün´de de yenilenebilir enerji ile ilgili bir lise var ama lise mezunu olanlar işe alınmıyor. Devletimiz bu konuda araştırma yapıp Sivas´ı pilot il seçmişse, şirketler burada bu konuda faaliyet gösteriyorsa bu eleman ihtiyacının Sivas´tan karşılanması lazım diye düşünüyorum. Acilen yenilenebilir enerji ile ilgili bir yüksekokul açmamız lazım. Gürün´deki Yüksek Okul Müdürümüzle görüştüm; altyapılarının hazır olduğunu, Cumhuriyet Üniversitesi´nin onay vermesi halinde ilgili yerlerden de onay alınarak yenilenebilir enerji ile ilgili bölümü açacaklarını söylediler” diye konuştu.

AK PARTİ´DEN DESTEK GELDİ MHP´li Tanyıldız´ın “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde Alternatif Enerji Kaynakları Programı kuralım” talebine AK Parti Grup Başkan Vekili Abdulkadir Demirel´den de destek geldi. Demirel, “Sivas´ın yenilenebilir enerji noktasında pilot il olarak seçilmesi çok iyi bir gelişme. Bu konu ile ilgili Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüm yoktur. Bizler de Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü´nden yenilenebilir enerji ile ilgili bir bölüm açılması noktasında destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI PROGRAMININ AMACI NEDİR?

Fosil türevi enerji kaynaklarının pahalı ve sonlu olması, iklim değişikliği ve çevre kirliliği yaratması gibi nedenler rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi doğal ve tükenmez enerji kaynaklarının araştırılmasını ve yönetilmesi ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu kapsamda, alternatif enerji sistemlerinin üretiminde, kurulmasında ve işletilmesinde görev alabilecek teknik personel ihtiyacı artmaktadır. Bu programın amacı, alternatif enerji kaynaklarının sektördeki kullanımı ve bu kaynaklar için gerekli sistemleri bilmesi gibi konularda yüksek standartta bir eğitim sağlayarak enerji sektöründe çalışabilecek nitelikli ve aktif ara elemanlar yetiştirmektir.
ETİKET :  

Tümü